اخبار

آیا سلفژ برای یادگیری موسیقی ایرانی ضروری است؟

آیا سلفژ برای یادگیری موسیقی ایرانی ضروری است؟

آیا-سلفژ-برای-یادگیری-موسیقی-ایرانی-ضروری-است؟
آنچه می خوانید...

برای یادگیری موسیقی _دستگاهی هیچ نیاز مبرمی به فراگیری سلفژ، آن هم از نوع موسیقی_کلاسیک نخواهید داشت. اما چیزی که نیازدارید، درک صحیح رابطه اصوات در بستر نغمگی هر دستگاه یا آواز و گوشه هاست فارغ از نام نتها.

وقت گذاشتن بیش از اندازه برای یادگیری سلفژ موسیقی کلاسیک (برای موسیقی ایرانی) هیچ کمکی به شما نخواهد کرد بلکه آشنایی با آنتنها به عنوان اطلاعات_عمومی می تواند برای شما مفید باشد همانطور که آشنایی با یک موسیقی_محلی یا موسیقی سایر اقوام وملل مفید است. (برای دانشگاه ها متأسفم که وقت زیادی را ازدانشجویان با این درس می گیرند)

اصلا منظورم این نیست که نت یاد نگیریم و یا نت چیز بیخودی هست. بلکه منظورم روش یادگیری و درک درست از نوع موسیقی است.

سلفژ

مصداقهای فراوانی را می توانم از بزرگان موسیقی_ایرانی نام ببرماعم از نوازنده،  خواننده و آهنگساز که سلفژ  نمی دانستند یا نمیدانند. حتی در گذشته نام صحیح نتها را روی ساز خود نمی دانستند اما به غایت، موسیقی ایرانی را در کمال استادی اجرا می کردند وآثاری را می آفریدند که هنوز با دانش امروز، کسی به گرد آنها نمیرسد.

بنابراین خوانش صحیح جملات موسیقی دستگاهی (و حتی غیردستگاهی) و خواندن و نواختن آنها از کوکهای مختلف، نیاز به درکدرست از روابط اصوات با هم دارد و نت_خوانی کمکی به آن نخواهدکرد بلکه می تواند در شرایطی مخرب هم باشد زیرا غرب مانند سایرشئونات زندگی که روش خود را به جهان تحمیل کرده، فواصلموسیقی اش (که دستکاری شده و از طبیعت رابطه فیزیکی نغمات  خارج می باشد) و روشهای یادگیری موسیقی خود را نیز بر سایر مللتحمیل نموده و باعث آسیبهای بسیاری به سایر موسیقی های دنیا شده است.

پ.ن۱: دلایل #علمی زیادی برای اثبات این قضیه وجود دارد که جایمطرح کردن آنها طبیعتاً اینجا نیست زیرا مفصل و فنی است.

سلمان سالک

متولد ۱۳۵۹، نوازنده و مدرس تار و سه تار، پژوهشگر در زمینه دیسکوگرافی ومبانی نظری موسیقی ایرانی، فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران. همچنین برای تحصیل در رشته اتنوموزیکولوژی به مدت دو ترم در سال ۲۰۰۸ – ۲۰۰۹ به فرانسه سفر کرد و در دانشگاه paris 8 زیر نظر خانم sandrin lonc مشغول شد. وی نوازندگی را از کودکی با آموزش تمبک نزد آقای غلامرضا مشایخی آغاز کرد و در ادامه به فراگیری تار به ترتیب نزد آقایان کیوان ساکت ، ارشد طهماسبی ، داریوش طلایی مشغول شد . در سال ۱۳۷۷ به دانشگاه راه یافت و در آنجا دوره تکمیلی ردیف موسیقی ایرانی را نزد استاد مجید کیانی آغاز کرد. سپس در سالهای ۱۳۸۵ الی ۱۳۹۰ از محضر مستقیم استاد محمدرضا لطفی استفاده کرد . سالک از سال ۷۷ تا ۷۹ عضو گروه موسیقی ایرانی به سرپرستی پژمان طاهری بود و حاصل آن ضبط سه اثر برای استاد محمدرضا شجریان بوده که منتشر نشده است . اجرای کنسرت در جشنواره های فجر، عضویت در گروه مهربانی واجراهای مختلف در تهران و شهرستانها و خارج از کشور نیز از جمله فعالیتهای اوست. همچنین وی مدرس رشته های مبانی نظری موسیقی و ردیف تار و سه تار در دانشگاه آزاد شیراز و دانشگاه علمی-کاربردی است. علاوه بر این در تمامی فعالیتهای پژوهشی اعم از برگزاری نشستهای تخصصی ماهانه و تولید آلبومهای پژوهشی مؤسسه آوای مهربانی نقش فعال و تعیین کننده دارد و عضو هیأت مدیره این موسسه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی
سبد خرید
تیتر یا عنوان آلبوم یا موضوع دلخواهی ک دنبالش میگردید رو بنویسید .